Naše malá dubajská kuchyně toho již zažila celkem hodně. Coby malá kulinární expedice postupně objevovala skvosty palestinské, indické, turecké, egyptské, thajské i vietnamské gastronomie. Když letmým pohledem zhodnotím složení místních obyvatel, tak nám do sbírky chyběla snad pouze filipínská kuchyně. A protože moje prozatím nejkvětnatější diskuze byla s řidičem autobusu číslo 84, který by mi toho co se týče receptů asi stejně moc neporadil, rozhodla jsem se požádat o radu otce Fouras v digitální podobě – tedy Google. Moc nalezených receptů mě popravdě nezaujalo, až na jeden. Vepřové Adobo. Zalíbilo se mi složení i jednoduchá příprava jídla.
Adobo neboli filipínská tradiční metoda úpravy masa, jejíž jméno je odvozeno ze španělštiny (adobo=marináda), má kořeny v daleké historii. Ještě před tím než Španělé kolonizovali Filipíny (16.-17. století), bylo toto jídlo hojně připravováno k obědu, večeři, někdy i k snídani. Španělé si všimli, že jim jídlo připomíná jejich vlastní recept. S tím rozdílem, že jejich ingredience obsahovaly papriku, oregano, česnek, sůl a ocet. A tak filipínský pokrm vytvořený tímto postupem pojmenovali Adobo a jeho španělská verze se rozšířila do Jižní Ameriky, Portorika, Kuby, Mexika i Karibských ostrovů.
Filipínské vepřové Adobo je ve zkratce dušené vepřové marinované v česneku, sójové omáčce a octu. Suroviny se liší region od regionu. Někde namísto sójové omáčky používají pouze sůl, jinde zase přidávají kokosové mléko a sladkou cibuli. Základním “stavebním kamenem” je tu ocet. Nejčastěji se používá rýžový, kokosový a třtinový. Ale sáhnout můžete i po jablečném octu či bílém vínu. Nám zbyl ještě ocet z růžových hroznů, takže volba byla jasná. Metoda Adobo je velmi jednoduchá, jen si musíte lépe rozvrhnout čas, abyste mohli nechat maso dobře proležet a neobědvali pak jako my kolem půl 4h 🙂
Ingredience na 3 porce (recept mluvil o 4 porcích, ale asi toho více sníme):
- 0,5 kg vepřové plece nebo kýty
- 1/4 šálku octa
- 2 lžíce sójové omáčky
- 3 stroužky česneku
- 1 bobkový list
- 1 lžíce cukru
- 1/3 šálku vody
- 2 lžíce oleje (např. slunečnicový)
- kukuřičný škrob (nemusí být)
- sůl
- pepř
Postup:
- Vepřové maso nakrájíme asi na 2 cm kostky.
- Smícháme veškeré zbylé ingredience dohromady (kromě oleje) a maso do této marinády naložíme. Uložíme ho do ledničky a necháme ho odpočinout alespoň na 30 minut (opravdu minimum, jinak nejlépe 2h či celou noc).
- Maso s marinádou přelijeme na pánev, přikryjeme poklicí a dusíme na mírném plameni asi 1 hodinu, dokud nezměkne.
- Omáčku z pánve odlijeme stranou. Připravíme si novou pánev s olejem, kde maso opékáme z obou stran dokud nezhnědne.
- Přebytečný olej vylijeme z pánve a přilijeme omáčku, kterou jsme si dali stranou.
- Povaříme asi 2 minuty a občas promícháváme, aby se kousky neuchycovaly na pánvi (tip: aby omáčka lépe přilnula k masu, přidala jsem do ní trochu kukuřičného škrobu).
- Už jsme hladoví, takže Servírujeme!
A výsledek? Výborné křehké maso jemně provoněné octem a sójovou omáčkou. Na Asii prostě jen tak něco nemá.
Připravujeme skleničky na víno a jako přílohu volíme jasmínovou rýži.
Naše degustační patrola může tedy vyrazit zase o dům dál!
Masiyahan sa iyong pagkain!
No Comments