Bún chả pravý domácí recept – vietnamský bůček a jeden z Karininých nejlepších jídel.
Na tento šťavnatý bůček, jenž má původ v samotném vietnamském hlavním městě, jsem se chystala už hodně dlouho. Den D konečně nadešel 9. října 2014 :). Bún chả je můj neoblíbenější vietnamský pokrm a zatím jsem vždy zůstávala pouze u jeho degustace. Jsem tedy ráda, že jsem konečně dospěla i k jeho vlastní přípravě. Na tlusté maso nejsem, ale tato kombinace sladké a kyselé chuti je přímo návyková!
Recept je rychlý a snadný a ani ingredience není problém sehnat. Abyste si mohli připravit pravé Bún chả, je třeba mít k dispozici alespoň elektrický gril (ten na uhlí je samozřejmě lepší, protože je pak maso pěkně provoněné kouřem, a tím pádem má daleko výraznější chuť). Servírování má dvě varianty. Buď je maso podávané na talíři s nudlemi a bylinkami odděleně od omáčky, nebo jsou plátky přímo namočené ve sladkokyselé omáčce. Nemusím ani připomínat, že pro dobré maso si raději zajděte k dobrému řezníkovi. Já jsem zkusila řeznictví v Karlíně a o kvalitě masa jsem neměla nejmenší pochybnosti. Navíc pan řezník vypadal jako ti z pohádky, tudíž jeho důvěryhodnost u mě rázem stoupla. Během pátrání po receptu na Bún chả omáčku jsem narazila na drobné odlišnosti co se týče jejího složení. Raději jsem se tedy poptala v rodině na to, co tam patří a co ne … A zde jsou již výsledky mého pátrání:
Suroviny na masovou marinádu (3 porce):
- 0,8 kg vepřového boku (vepřové krkovice)
- 3 lžíce třtinového cukru
- 2 lžíce rybí omáčky
- 1 lžíce sójové omáčky
- 1 cibule
- 2-3 stroužky česneku
- 2 lžíce limetkové šťávy
- 1 lžíce oleje
- pepř
Postup (marináda):
Vepřový bůček zbavíme tlusté kůže a nařežeme na tenčí plátky (méně než 0,5 cm). Smícháme ingredience na masovou marinádu a necháme v něm vepřové plátky alespoň hodinu uležet v lednici.
Suroviny na Bún chả omáčku:
- horká voda (záleží na velikosti misky)
- 3 lžíce rybí omáčky
- 1 limetka
- 3 lžíce třtinové cukru (krystalový je též možno použít)
- 1 mrkev
- 1 chilli paprička
- 2-3 stoužky česneku nakrájené najemno
- koriandr
- arašídy
Bún chả postup:
Po hodině marinování vyndáme naložené maso z ledničky a začínáme grilovat. Aby se plátky nepřipalovaly, zbavíme maso cibule a česneku. Grilujeme podle chuti tak, abychom bůček příliš nevysušili. Mezitím si můžeme nechat vařit vodu na rýžové nudle. K Bún chả se nejčastěji podávají široké rýžové nudle nebo dlouhé vlasové. Nudle se v horké vodě nevaří, nýbrž se pouze zalijí vroucí vodou a nechají se v ní do jejich změknutí.
Než ogrilujeme všechny plátky, můžeme zatím připravovat omáčku. Do středně velké misky nalijeme asi do jedné třetiny horkou vodu. Postupně přiléváme rybí omáčku, limetkovou šťávu a přimícháváme třtinový cukr dokud se nerozpustí. Dále přisypeme najemno nasekaný česnek, který by měl být tak jemný, aby plaval na hladině. Mrkev i chilli papričku nakrájíme na tenké plátky a přidáme do nálevu. Není to nutnost, ale já mám v omáčce ráda arašídy a čerstvý koriandr, takže kdo chce, přidá i tyto dvě suroviny. Množství chilli papričky je na vás, a proto doporučuji si nakrájenou papričku a limetku dát na talířek zvlášť, a poté již nálev dolaďovat podle chuti. Nerada bych, abyste díky tomuto pokrmu lamentovali později na toaletě 🙂
Na závěr stačí natrhat čerstvé bylinky, připravit hůlky, nalít si co hrdlo ráčí a s příjemným společníkem prožívat labužnické orgie během konzumace tohoto vietnamského pokladu.
Ak ti Bun Cha chutilo a Vietnam ti je sympatický, prečítaj si aj Karinin cestopis po usmievavej krajine a ceste za vzdialenou rodinou.
1 Comment
[…] sa ti páčil tento Karinin post, pozri si aj jej recept na Bun Cha, alebo cestopis […]